enesetunne.ee > lapsevanem > kiusamine > kuidas aidata last, keda kiusatakse?

Kiusamine on Eesti koolides levinud probleem. Mitmed uuringud on näidanud, et igat viiendat õpilast on koolis kiusatud ning 24% õpilastest on kiusamise all kannatanud aastaid. Et kiusamise tagajärjed võivad olla väga kurvad, on tegemist tõsise probleemiga, mida ei tohi tähelepanuta jätta.
Alati ei tule laps vanematele rääkima, et teda kiusatakse. Ta võib kiusamist häbeneda või tunda, justkui oleks ta selles ise süüdi. Nii võib kergesti juhtuda, et laps jääb oma murega üksi. See koorem on aga väga raske kanda, sest eakaaslaste heakskiit on lastele väga tähtis.

Lapsevanemana on sul aga võimalus lapsega toimuvate muutuste osas tähelepanelik olla. See tähendab lapse jaoks aja leidmist ning temaga regulaarselt vestlemist. Väljenda lapsele selgelt oma huvi selle vastu, kuidas tal läheb, kuidas talle koolis meeldib, kellega suhtleb ja mida teda ümbritsevatest inimestest arvab.

Kiusamise eitamine või selle vähetähtsaks pidamine ei aita last. Ka ainult kiusatava enesekindluse toetamisest võib jääda väheseks. Pöördu vajadusel spetsialisti poole ning lapse nõusolekul tee koostööd kooliga.

Loe lisaks: Kool kiusamisest vabaks

*Soovituste koostamisel on kasutatud lasteombudsmani poolt välja antud infomaterjali ning terapeudi Merit Lage artiklit.

, ,