enesetunne.ee > lapsevanem > kiusamine > kuidas aidata last, keda kiusatakse? > ole empaatiline ja kinnita lapsele, et sa ei hakka temaga pahandama

Kuula hoolega, mida laps sulle räägib, ole empaatiline ning väldi hinnanguid. Laps vajab rasketest asjadest rääkides kindlust, et vanem teda toetab ega mõista hukka. Hinnanguid võib laps hukkamõistu või süüdistusena tajuda. Väldi lihtsustatud lahenduste väljapakkumist – laps võib tunda, et sa ei mõista teda.Lapsel võib olla raske kiusamisest rääkida, sest see taaselustab ebameeldivaid mälestusi. Seetõttu on oluline olla võimalikult delikaatne:

  • Ära pisenda sündmuste tähtsust, ära süüdista
  • Ära loe moraali ega pea loengut, justkui oleksid sul kõik vastused ja lahendused olemas. Ka parima tahtmise juures ei suuda sa oma last ja tema olukorda 100% ulatuses mõista.
  • Ära kasuta irooniat ega paku huupi lahendusi
  • Väldi miks küsimusi („miks sa siis sõbrustad nendega?“, „miks sa kogu aeg teed nii?“). Miks küsimused väljendavad sageli varjatud hukkamõistu. Laps ei pruugi mõista oma käitumise tegelikke põhjuseid.
  • Väldi ütlusi nagu „ah – see ei ole ju üldse nii hull, küll sa hakkama saad“, „ära siis suhtle nende kiusajatega“, „ole mees ja hakka vastu“, „mis ei tapa, teeb tugevaks“, „ära tee väljagi“ jne. Lapsele on eakaaslased ja nende heakskiit väga oluline. Vanema jaoks vähetähtis seik võib lapse jaoks olla elulise tähtsusega.

, ,