enesetunne.ee > lapsevanem > kuidas aru saada, et mul lapsevanemana võib olla vaimse tervise probleem?

Esineb üsna erinevaid vaimse tervise probleeme. Mõnede vaimse tervise probleemide mõju toimetulekule on vähene või mõõdukas, kuid mõned vaimse tervise probleemid raskendavad oluliselt igapäevaeluga toimetulekut.

Kui mõni lähedane tunneb muret sinu mõtlemise viisi, tunnete või käitumise pärast, tuleks sellesse täie tõsidusega suhtuda. Sageli märkavad meid ümbritsevad inimesed meiega toimunud muutusi enne, kui me ise oleme aru saanud, et midagi on valesti. Mida varem probleemiga tegeleda, seda kiiremini saab oma elu taas kontrolli alla ning ära hoida võimalikke negatiivseid tagajärgi ja haiguse süvenemist.

Nii nagu inimesed ja haigused on erinevad, on seda ka vaimse tervise probleemide avaldumisvormid. Mõned märgid on nähtavad ka teistele, teised jällegi mitte.

Vaimse tervise probleemidele võib viidata:

Häirete sümptomite ja nende märkamisoskuse kõrval on võib-olla isegi olulisem teadlik oleks oma “emotsionaalsest tervisest” või “heaolust”. Teisisõnu – kui oled valmis kirjeldama suuremat osa oma päevadest kui “hea olemine”, siis suure tõenäosusega naudid elu, osaled aktiivselt pere- töö-, ja kogukondlikus elus, kohaned hästi elus ettetulevate raskustega ning tunned, et sinu päevad on täis rahuldust pakkuvaid impulsse. Sellisel juhul on sinu vaimse tervisega suure tõenäosusega kõik hästi.Kui aga kipud kirjeldama oma elu negatiivselt ning sa ei tunne end oma elus rahulolevana, tuleks kindlasti tähelepanu pöörata vaimsele tervisele. Pea meeles, et vaimne tervis ei ole staatiline suurus. Erinevad elusündmused ja sinu elustiilivalikud mõjutavad vaimset tervist kogu elu – sõltuvalt faktoritest kas seisundi paranemise kui halvenemise suunas.

Kui tunned, et ei soovi enam elada või koged soovi teistele haiget teha, otsi koheselt abi! Keskmiselt 1 inimene 4-st kogeb igal aastal mõnd vaimse tervise probleemi ja keskmiselt 1 inimene 50-st kogeb mõnd vaimse tervise probleemi viisil, mis segab olulisel määral tema koolitööd, tööelu või suhteid. Vaimse tervise probleemid ei ole märk nõrkusest ja sa ei ole erand – otsi abi!

, ,