enesetunne.ee > lapsevanem > lastel ja noortel sagedamini esinevad vaimse tervise häired > aktiivsus-tähelepanuhäire (ath) > kuidas iapsevanemana lapse ath diagnoosiga toime tulla? > sea sisse kindel päevakava ning hoia sellest kinni

ATH diagnoosiga lapsed suudavad suurema tõenäosusega oma ülesandeid täita kui ülesanded ilmnevad tuttava ehk teada mudeli järgi ning ülesandeid tuleb täita teada kohas. Selleks tuleb luua ja säilitada kindlat päevakava, et laps teaks mida oodata ja mida temalt oodatakse.

  • Sea sisse kindel rutiin. On oluline, et kõige jaoks oleks kindel aeg ja koht. See tähendab teatud rituaale enne söögikordi, kodutöid, mängu- ja uneaega. Lase lapsel enne magamaminekut homseks riided valmis panna. Leppige kokku kindel koht kooliasjade hoidmiseks.
  • Kasuta kella ja taimerit. Iga tegevuse jaoks võiks olla ette nähtud kindel aeg. Anna lapsele piisavalt aega kodutööde tegemiseks ja hommikuti enda sättimiseks. Kodutööde juures on hea kasutada taimerit.
  • Lihtsusta lapse päevakava. On küll hea vältida „tegevusetuse“ aega, kuid liiga tihe koolijärgsete tegevuste graafik võib lapse seisundit raskendada. Tegevuste valikul lähtu oma lapse võimetest ja isikupärast. Laps võib tegeleda mõne spordialaga, käia kunstiringis või muusikakoolis. Kodus võiksid lapsel olla kerged ülesanded – abistamine söögi valmistamisel, joonistamine. Liigset televiisori ja arvuti taga viibimist peaks vältima.
  • Loo „vaikne koht“. Võimalda oma lapsele üks kindel ja privaatne vaikne koht, kus ta saab omaette olla. NB! See ei ole karistus – kui kodus on sisse viidud nii-nimetud „järelemõtlemise koha“ süsteem, peavad need kohad erinema.
  • Loo kodus hästi organiseeritud süsteem. Leidke igale asjale kodus oma kindel koht. Pea sellest kinni – rollimudel on väga oluline.

, , , , ,