enesetunne.ee > lapsevanem > lastel ja noortel sagedamini esinevad vaimse tervise häired > depressioon > kuidas lapsevanem depressioonis noort aidata saab? > toetamine ravi ajal

Kõige olulisem, mida lapsevanem teha saab, on anda mõista, et ollakse valmis kuulama ja toetama. Praegu vajab noor iseäranis palju tunnet, et teda väärtustatakse, aktsepteeritakse ja temast hoolitakse.

  • Ole mõistev! Pereliikme depressiooniga kaasneb lisapingeid ja kurnatust kogu perele. Võid tunda väsimust, tõrjutust, meeleheidet ja teisi emotsioone. Pea meeles, et noor ei käitu tahtlikult „halvasti“ – tema käitumine on tingitud tema haigusest. Anna endast parim, et olla kannatlik ja mõistev.
  • Julgusta kehalist aktiivsust. Kehaline aktiivsus võib depressiooni puhul olla oluliseks abiks / depressiooni leevendavaks vahendiks. See ei pea olema midagi rasket – ka jalutuskäik või rattasõit sobivad hästi.
  • Julgusta sotsiaalset aktiivsust. Isoleeritus vaid süvendab depressiooni. Julgusta teda sõpradega välja minema või neid külla kutsuma.
  • Jälgi, et laps peaks kinni talle määratud ravist. Depressiooni ravi puhul on oluline, et peetaks kinni määratud raviplaanist (olgu selleks siis teraapia, ravimid või mõlemat). Kui märkad seisundi halvenemist, informeeri sellest arsti.
  • Depressioonist tervenemine võib võtta aega – rõõmusta ka väikeste edusammude üle ning ole valmis mõningateks tagasilangusteks. On väga oluline, et ei otsitaks süüdlasi ega laskutaks enesehaletsusse!
  • Ära unusta ka iseenda eest hoolt kandmast! Et depressioonis noort aidata, pead olema terve ja positiivse ellusuhtumisega. Ära ignoreeri enda vajadusi – toeta iseenda heaolu läbi tervisliku toidu, piisava puhkuse ning lõõgastavate ja meelepäraste tegevuste. Ära unusta ka ise sõpradega suhtlemast.
  • Ole pereringis avatud. Ära tee depressioonist tabuteemat, eesmärgiga teisi säästa. Haigusest rääkimise vältimine võib põhjustada vääritimõistmist ja valesid järeldusi õdede-vendade hulgas. Loomulikult ei tohi langeda ka teise äärmusesse – muutes haiguse igapäevaseks jututeemaks – see võib tekitada depressioonis noorele tunde, et ta on vaid üks suur murekoorem, kelle pärast kõik kogu aeg muretsema peavad.
  • Ära otsi süüdlasi. Lihtne on ennast või teisi haiguse põhjustes süüdistada, kuid see teeb olukorra vaid hullemaks. Depressioon areneb mitme faktori koosmõjul ega ole kunagi vaid ühest asjaolust tingitud.

, , ,