enesetunne.ee > lapsevanem > lastel ja noortel sagedamini esinevad vaimse tervise häired > söömishäire > kuidas aidata söömishäirega last või noorukit?

Kuigi söömishäirete puhul keerleb elu toidu ümber, ei peitu häire olemus tegelikult toidus või kehakaalus. Toitu kasutatakse selleks, et toime tulla oma valusate emotsioonidega. Söömise piiramine annab kontrollitunnet, liigsöömine pakub ajutist leevendust kurbusele, vihale, üksildusele või enesevihkamisele.

Söömishäirest tervenemine võib häire psühholoogilise sügavuse tõttu võtta aega. Tervenemise protsess ei seisne vaid tervislikus toitumises, vaid sisaldab ka oma keha ja tunnete tundmaõppimist, iseenda usaldama hakkamist, enda aktsepteerimist ning taas elust rõõmu tundmist.

Söömishäirega lapsele lähenemine ei pruugi olla lihtne, sest suure tõenäosusega asub ta ennast kaitsma ning reageerib vihaselt. Seda põhjusel, et söömishäire on õpitud toimetulekuviis, millest ei ole nii lihtne otsekohe lahti öelda. Et söömishäirest tervenemine ja ravi saab alata probleemi tunnistamisest, on lapsega rääkimine esimeseks sammuks, mida lapsevanemana teha saad. Tasub aga arvestada, et see ei pruugi olla sugugi lihtne ülesanne ning rääkimine võib esimestel kordadel ebaõnnestuda.

Soovitused rääkimiseks

Soovitused söögikordadeks

Mille suhtes tähelepanelik olla, kuidas söömishäireid ennetada

* Soovituste koostamisel on kasutatud Psych Central, Helpguide ja NHS Choices keskkondi.

, , ,