enesetunne.ee > lapsevanem > lastel ja noortel sagedamini esinevad vaimse tervise häired > tahtlik enesevigastamine > kuidas ennast tahtlikult vigastavat noort aidata?

Tahtlik enesevigastamine võib väljenduda mitmel viisil ning sageli kaasub sellega mõni muu psühholoogiline häire (depressioon, ärevus, söömishäire). Ennast tahtlikult vigastavatel lastel/noortel on raske oma tundeid sõnaliselt väljendada, mistõttu püüavad nad valu (kurbus, enesevihkamine, häbitunne, abitus jms) kehaliselt summutada.

Kui saad teada, et su laps ennast tahtlikult vigastab, võid olla vihane, segaduses ja šokis. Mistahes emotsioonid sind ka ei valdaks, on oluline püüda jääda rahulikuks ning lapsele märku anda, et oled tema jaoks olemas ning valmis teda ära kuulama.

Ära süüdista ennast lapse käitumisest ega võta seda isiklikult. Lapsed sageli ei räägi enesevigastamisest, sest nad tunnevad häbi ja soovivad oma vanemaid ebameeldivuste eest hoida.

Ennast tahtlikult vigastav laps vajab sinu armastust ja toetust, et harjumuspärast käitumismustrit muuta. Püüa mitte üle reageerida kui laps sulle oma saladusest räägib – sinu arvamus ja toetus on talle sel hetkel kõige tähtsam!

*Soovitused on koostatud kasutades keskkondi PsychCentral ja NSPCC.

, , ,