enesetunne.ee > noor > enesetapumõtted > mis on enesetapumõtted?

Enesetapumõtete all mõistetakse mõtteid selle kohta, kuidas ennast ära tappa. Need mõtted võivad olla üsna põgusad ja mööduda kiiresti. Sel juhul ei ole tegemist haigusliku seisundi ega millegi ebatavalisega. Hinnanguliselt üks kolmandik inimestest on elu jooksul mõnikord mõelnud enesetapule, kuid tavaliselt need mõtted mööduvad niisama kiiresti kui need tulid.Enesetapumõtted võivad olla ka tugevad, püsivad, süveneda aja jooksul ning areneda detailseks plaaniks, kuidas oma elu lõpetada. Sel juhul on tegemist tugeva ja otsese enesehävitussooviga, mis on väga ohtlik ning võib lõppeda enesetapukatse või enesetapuga. Korduvad või tugevalt meeli valdavad enesetapumõtted on märk väga tõsisest vaimsest ebakõlast ja surmaohust. See on märk sellest, et inimesel on nii valus, halb ja raske, et surm tundub ainus väljapääsutee. Peamiselt viitab surmasoov väljaravimata depressioonile, mille vastu on olemas tõhus ravi. Oluline on mõista, et enesetapumõtted on tugevalt seotud peaaju keemilise häirega ajus neid häireid saab erinevate ravimeetoditega tasakaalustada ning end taas hästi tunda.

Uurimused on näidanud, et enamus enestapukatse või enesetapu sooritanutest on andnud oma surmasoovist eelnevalt sõnade või käitumise abil märku. Enesetappu saab ära hoida, kui neid märke tähele panna ja neile reageerida (inimeses positiivse tegutsemise abil lootust anda, abi otsima veendes).

Enesetapuohule võib viidata:

Selgelt väljendatud surmasoov, masendus ja lootusetuse tunne olukorra paranemise osas, teistest eemale hoidmine ja üksi ning teistele koormaks olemise tunne, on väga tõsised enesetapu ohumärgid.

Mõnikord võib enesetapp olla impulsiivne tegu, kuid enamasti mõtleb inimene enesetapust päevi, nädalaid, kuid või isegi kauem, enne kui ta enesetapukatse või enesetapu teeb. Enesetapumõtetega inimene ei pruugi paluda abi, kuid see ei tähenda, et ta seda ei soovi. Enamus enesetapumõtetega inimestest ei soovi tegelikult ka surra – nad lihtsalt ei jaksa enam oma sisemist valu taluda.

, ,