enesetunne.ee > noor > kiusamine > kes on kiusaja?

Kiusaja on inimene, kes tavaliselt kardab midagi iseendas (ta ei pruugi sellest ise teadlik olla) ning kes püüab teisi hirmutada või alavääristada selleks, et peita oma tundeid. Nad on õnnetud ja väheste sotsiaalsete oskustega inimesed, kes elavad oma emotsioone teiste peal välja. Neil on raske iseennast mõista ning neil on sageli kodus probleeme.
Inimesed, kes kiusavad, vastutavad vähe või üldse ei vastuta oma tegude eest ning tunnevad vajadust teisi kontrollida ning võivad tahta alati võita. Kiusajad võivad olla kadedad nende peale, keda nad kiusavad. Sageli ei saa nad aru ega oska hinnata teiste tundeid. Kiusaja valib ohvriks inimese, kelle puhul ta arvab, et ta suudab teda võita.

Kiusamises võivad nad näha:

Mõnikord võib kiusaja ka aru saada, kui vale tema käitumine on ning millist valu ta teistele põhjustab. Nad on õpitud käitumisena omaks võtnud kiusaja rolli, et iseennast millegi eest kaitsta (sisemine valu, ebakindlus, kiusatava rolli sattumine) või iseennast paremini tundma panna (ülevõim, saavutuse tunne, enda kiusamisest tingitud kättemaksusoov).

,