enesetunne.ee > noor > kiusamine > kes on kiusatav?

Kiusatav võib olla meist igaüks! Kiusatava roll ei ole niivõrd seotud kiusatava või tema omadustega, kuivõrd kiusaja ja tema valikuga. Kiusamise korral on vastutavaks osapooleks alati kiusaja, kes mingi enda probleemi või probleemidega toimetulekuks näeb võimalust kiusamises (see ei pruugi olla teadvustatud)!

Kui sind kiusatakse, siis see ei tähenda, et sul on midagi viga!

Kiusaja võib valida kiusatava väga erinevatel põhjustel – alustades isikuomadustest ja lõpetades valel ajal vales kohas olemisega.

Mõned sagedasemad põhjused on:

Kaitse ennast kiusaja eest: ole uhke selle üle, kes sa oled! Meeldi endale ja ole endas kindel. Ära käitu nagu ohver! Ja ära kunagi vasta kiusajale samaga – ära muutu kiusajaks!

Ja ära unusta, et kui teised ei astu kiusatava kaitseks välja, siis see ei tähenda, et nad peavad kiusamist õigeks. Kiusatava eest välja astudes kardavad nad ise kiusamise ohvriks sattuda. Mida julmem ja õelam on kiusamine, seda rohkem nad kardavad.

Kuid pealtvaatajatel on suur võim! Nende abi ja toetus annavad ohvrile selge märgi, et ta ei ole üksi. Või vastupidi – vaikimist võib kiusaja tõlgendada kui kiusamise toetamist ja heakskiitu. Kiusamisest tuleb sõpradele või usaldusväärsele täiskasvanule rääkida ja püüda seda lõpetada.

Ära vaata kiusamist lihtsalt pealt! Kiusaja võib tõlgendada seda kui kiusamise heakskiitmist!

,