enesetunne.ee > noor > kiusamine > kuidas kiusamisega toime tulla?

Kiusamisega toimetulekuks on erinevaid viise. Erinevad strateegiad võivad erinevates olukordades anda erinevaid tulemusi. Võid proovida mitmeid viise kiusamise lõpetamiseks, kuid pea meeles, et kui kiusamine ei lõppe, tuleb sellest rääkida ka kellelegi teisele.Ära karda tunnistada, et oled kiusamise ohver – mitte kellelgi ei ole õigust teisi kiusata. Kui sind kiusatakse koolis, siis võid sellest rääkida mõne usaldusväärse õpetajaga, koolipsühholoogiga, sotsiaaltöötajaga või mõne teise täiskasvanuga, kes tundub selleks õige. Kui sind kiusatakse tööl, võdi sellest rääkida näiteks personalispetsialisti või juhatajaga.
Kui tahad kiusamisest ise jagu saada, saad proovida erinevaid strateegiaid. Pea aga meeles, et kuitahes kõvasti sa ka ei proovi, ei õnnestu alati kiusaja käitumist muuta. Kui nii peaks juhtuma, võib kellegagi rääkimine olla suureks abiks.

Sa võid proovida järgmiseid võtteid:

Pane tähele, mis aitab sul kiusamisega kaasnevate tunnetega (kurbus, viha, hirm, üksildus) toime tulla. See võib olla midagi väga lihtsat (näiteks kümneni lugemine, meeldiv mälestus). Mõtle, mis teeb sind õnnelikuks? Mis sind rahustab? Hoolitse selle eest, et su päevades oleks rõõmustavaid, lõõgastavaid, stressi maandavaid asju! Selleks võib olla mida iganes: trenn, komöödiate vaatamine, sõbradega suhtlemine, lemmikloomaga tegelemine. Tee nimekiri asjadest, mis sind ennast paremini tundma paneb!

Soovitusi kiusamisega toimetulekuks saad lubeda ka siit.

Abi küsimine

Kõigil on õigus elada, töötada, õppida ja mängida kiusamisest ja vägivallast vabas keskkonnas! Keegi ei ole kiusamist ära teeninud!

Kui tunned, et tahad endale või kellelegi teisele haiget teha, otsi koheselt abi!

, ,