enesetunne.ee > noor > sõltuvushäire > otsusta oma elu muuta

See on paljude sõltuvusprobleemiga inimeste jaoks üks raskemaid samme. Ühelt poolt annavad sõltuvusest tingitud probleemid mõista vajadusest oma elu muuta. Teiselt poolt aga „sõdib“ kujunenud sõltuvus raevukalt vastu. Oma sõltuvusprobleemi kontrolli alla saamine ei ole lihtne. See puudutab paljusid valdkondi sinu elus – sõltuvus, stressiga toimetulek, suhtlusringkond, vabaajategevused, minapilt ja enesehinnang.

Sa võid olla kõhklev ja ebakindel, kas oled nii suureks muutuseks valmis. Sellised tunded on loomulikud. Sõltuvuse kontrolli alla saamine on pikk protsess. See nõuab aega, pühendumist, motivatsiooni ja toetust teistelt.

Mõtle muutusele:

  • Märka aine tarvitamise / tegevuse sooritamise harjumusi (sagedus, kogus, olukord). See annab sulle parema ülevaate sellest, millist rolli aine või tegevus sinu elus mängib.
  • Tee nimekiri sõltuvuse kontrolli alla saamise plussidest ja miinustest. Samuti koosta nimekiri selle kohta, millised kasud ja kahjud seonduvad sõltuvuskäitumise jätkamisega.
  • Pane kirja, kuidas mõjutab sinu sõltuvus valdkondi, mis on sulle olulised (töö/kool, tervis, poiss- või tüdruksõber, teised pereliikmed).
  • Aruta nimekirja usaldusväärse inimesega. Küsi, mida tema su sõltuvusest ja selle mõjudest arvab.
  • Küsi endalt, mis takistab sul sõltuvusprobleemi kontrolli alla võtmist! Mis sellele kaasa aitab?