enesetunne.ee > noor > sõltuvushäire > pane tähele olukordi, kus sul tekib soov taas ainet tarvitada / tegevust sooritada

Isegi kui väldid mingi aine tarvitamist või tegevuse sooritamist, ei ole sellega probleem automaatselt lahendatud. Ka peaaju vajab aega, et taastuda ja uusi seoseid luua. Perioodil, mil peaaju uue olukorraga alles kohaneb, võib sul esineda tugevat soovi harjumuspärase aine või tegevuse juurde naasta. Saad end aidata teadlikult vältides inimesi, kohti ja olukordi, kellega ja kus sa varasemalt ainet tarvitasid / tegevust sooritasid. Kui oled täisealine ning harjunud baarides või klubides käima, siis väldi neid kohti (isegi kui sul ei ole alkoholi tarvitamisega probleeme) – alkoholi tarvitamine pärsib otsustusprotsesse, mistõttu võib see soodustab tagasilangust aine tarvitamise / tegevuse sooritamise juurde.

Toimetulek sooviga ainet tarvitada / tegevust sooritada:

  • Tegele millegagi, mis su tähelepanu kõrvale juhib. Kui sul tekib huvi mõne teise tegevuse vastu, siis soov ainet tarvitada / tegevust teha väheneb või möödub. Loe raamatut, tegele mõne hobiga, mine kinno, tee trenni või midagi muud meelepärast.
  • Räägi lähedastele oma soovist ainet tarvitada / tegevust sooritada. Sellest lähedastega rääkimine aitab endale kindlaks jääda ning võib aidata aru saada tekkinud soovi põhjustest / vallandajatest.
  • Muuda oma mõtlemist. Soovides ihatud ainet tarvitada või tegevust sooritada kipuvad inimesed meenutama vaid aine / teo positiivseid omadusi ning kalduvad unustama selle negatiivsed tagajärjed. Tuleta endale meelde, et aine tarvitamine / tegevuse sooritamine ei tekita sinus tegelikult paremat enesetunnet – küll aga on sul sel viisil palju kaotada. Võib-olla aitab, kuid kannad endaga kaasas nimekirja aine tarvitamisega / teo sooritamisega kaasnevate kasude ja kahjude kohta.