enesetunne.ee > noor > tahtlik enesevigastamine > kuidas end ise tahtliku enesevigastamise korral aidata?

Kui oled valmis tahtliku enesevigastamise korral abi otsima, siis esimese sammuna peaksid oma saladuse kellelegi välja rääkima. See võib tunduda hirmutav, sest oled oma saladust pikka aega hoidnud, kuid see võib olla suur kergendus. Sul võib olla raske usaldusväärset inimest valida, kuid valikut tehes mõtle kellegi sellise peale, kellel ei ole kombeks teisi taga rääkida. Küsi endalt, kes tundub sind aktsepteeriv ja toetav. See inimene võib olla su sõber, õpetaja, nõustaja, sugulane. Sa ei pea ilmtingimata valima kedagi lähedast.

Mõned soovitused enesevigastamisest rääkimiseks

Püüa mõista enesevigastamise põhjuseid

Ole kontaktis oma tunnetega

Õpi uusi toimetulekuviise

Sa võid vajada spetsialisti abi, et enesevigastamise harjumusest jagu saada. Spetsialist aitab sul uusi toimetulekuviise välja töötada (enesevigastamise asemel) ning enesevigastamise põhjustest aru saada.

Pea meeles, et soov ennast vigastada ei teki iseenesest. See on sisemise valu väljendamise viis, mille taga on sageli mõni ammu toimunud sündmus (näiteks lapsepõlvetrauma, millest sa ei pruugi ise teadlik olla).

Leia endale spetsialist, kes tegeleb trauma ja enesevigastamisega. On oluline, et tunneksid end turvaliselt, austatult ja mõistetuna. Sul peab olema kerge spetsialistiga rääkida – ka väga isiklikest asjadest. Võib-olla leiad sobiva spetsialisti siit.

,