Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Alkoholi tarvitamise häire ravi

Alkoholsõltuvuse ravi oleneb alkoholiprobleemi raskusastmest. Alkoholi kuritarvitajate ja kerge sõltuvusega patsientide ravimisel soovitatakse esialgu rakendada psühhosotsiaalseid sekkumisi, näiteks lühinõustamist. Mõõduka ja raske alkoholisõltuvusega patsientidele on sageli näidustatud intensiivsete psühholoogiliste sekkumiste ja ravimravi kombineerimine.

Head raviefekti on alkoholi tarvitamise vähendamisel näidanud motivatsiooni tõhustavad teraapiad ja kognitiiv-käitumisteraapia. Kognitiiv-käitumisteraapias keskendutakse alkoholi tarvitamisega seotud uskumuste vaidlustamisele ning õpetatakse viise, kuidas kontrollida alkoholi tarvitamise tungi ning vähendada tarvitamisest tingitud kahju. Samuti otsitakse alternatiive alkoholi tarvitamisele ja harjutatakse koguseid kontrollima.

Alkoholisõltuvuse ravis on head raviefekti näidanud käitumuslik paariteraapia. Kognitiiv-käitumusliku teraapia tehnikaid kasutades töötatakse nii alkoholi tarvitamise häirega inimese kui ka tema lähipartneriga, et vähendada vastastikust käitumist, mis suurendab alkoholi tarbimist; tugevdada partneri toetust kliendi muutumispüüdlustele (näiteks positiivsete muutuste julgustamise ja kainenemislepingute kasutamisega); edendada paaride positiivset suhtlust, kasutades selleks tegevusi ja ülesandeid, mille eesmärk on suurendada positiivseid tundeid ning parandada konstruktiivset suhtlust ja probleemide lahendamist; ning parandada kliendi toimetulekuoskuseid ja tagasilanguse ennetamise tehnikaid, et saavutada ja säilitada kainus.

Ravi alustamiseks pöördu oma perearsti poole, kes saab mõningate häirete raviga ise algust teha või aidata jõuda sobiva spetsialistini. Sealhulgas saab perearst teraapiafondi rahastusel suunata kliinilise psühholoogi vastuvõtule. Võimalik on pöörduda ka otse psühhiaatri või vaimse tervise õe vastuvõtule ning selleks perearsti saatekirja vaja ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
  1. Alcohol. WHO. Kasutatud 27.12.2021, https://www.who.int/health-topics/alcohol#tab=tab_1.
  2. Alkoholitarvitamise häirega patsiendi käsitlus (RJ-F/7.1-2015). Ravijuhend. Kasutatud 27.12.2021, https://www.ravijuhend.ee/tervishoiuvarav/juhendid/1/alkoholitarvitamise-hairega-patsiendi-kasitlus#eeeb834e.
  3. Kuidas vähendada? Alkoinfo. Kasutatud 27.12.2021, https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/.
  4. Kaassõltuvus - mis see on? Kasutatud 29.12.2022, https://www.narko.ee/lahedased/kaassoltuvus-mis-see-on/.
  5. Treatment target: Alcohol. Division 12 of the American Psychological Association. Kasutatud 17.12.2021, https://div12.org/diagnosis/alcohol/.
  6. Alkoholi turg, tarbimine ja kahjud Eestis. Aastaraamat 2019, TAI, EKI
  7. Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuring (HBSC) 2018, TAI
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram