Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Uimastite sõltuvuse ravi

Erinevate ainete koossõltuvuse ravis on tõhusaks ravimeetodiks osutunud motiveeriv intervjueerimine, motivatsiooni suurendav teraapia (MET) ja motivatsiooni suurendav teraapia kombineerituna kognitiiv-käitumisteraapiaga. Motiveeriv intervjueerimine on lühike isikukeskne kliiniline meetod motivatsiooni ja pühendumuse tugevdamiseks. Motivatsiooni suurendav teraapia ühendab motiveeriva intervjueerimise kliinilise stiili individuaalse hindamise tagasisidega, mis võib olla eriti kasulik vähese ravivalmidusega inimestele, kelle esmaseks ülesandeks on arendada muutuste suhtes ambivalentsust.

Head toimet on näidanud veel käitumisteraapia põhimõtetest lähtuv auhinnapõhine sõltuvuse juhtimise ravi (Prize-based Contingency Management). 

Turvatunde otsimise teraapia (Seeking Safety) on osutunud tõhusaks inimestel, kel esineb korraga nii ainete tarvitamise häire kui traumajärgne stressihäire.

Ravi alustamiseks pöördu oma perearsti poole, kes saab mõningate häirete raviga ise algust teha või aidata jõuda sobiva spetsialistini. Sealhulgas saab perearst teraapiafondirahastusel suunata kliinilise psühholoogi vastuvõtule. Võimalik on pöörduda ka otse psühhiaatri või vaimse tervise õe vastuvõtule ning selleks perearsti saatekirja vaja ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
  1. Cannabis. WHO. Kasutatud 27.12.2021, https://www.who.int/teams/mental-health-and-substance-use/alcohol-drugs-and-addictive-behaviours/drugs-psychoactive/cannabis.
  2. Drugs. WHO. Kasutatud 27.12.2021, https://www.who.int/health-topics/drugs-psychoactive#tab=tab_1.
  3. Recreational drugs and alcohol. Mind. Kasutatud 27.12.2021, https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/drugs-recreational-drugs-alcohol/for-friends-and-family/.
  4. Treatment target: Mixed Substance Abuse Dependence. Division 12 of the American Psychological Association. Kasutatud 27.12.2021, https://div12.org/diagnosis/mixed-substance-abuse-dependence/.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram