Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Teised valikud
Nõuanded lähedasele
  • Lähedase inimese sõltuvuse kõrvalt nägemine võib olla väga kurb ja kurnav. Tihtipeale on tõsiste probleemide korral toetus ja abi, mida saad pakkuda, piiratud. 
  • Julgusta lähedast abi otsima. Su lähedane võib suhtuda oma sõltuvusse kui häbimärki, näiteks muretseda võimalike hinnangute või selle pärast, mis juhtub, kui kasutatavad uimastid on ebaseaduslikud. Ole toeks abi otsimisel ning proovige üheskoos leida sobiv spetsialist.
  • Raviprotsess võib olla pikaajaline ning selle käigus võib esineda tagasilanguseid, mis on normaalne osa ravist. Ole lähedasele toeks ning aita tal oma ravi eesmärke täita.
  • Lõpeta sõltuvusprobleemidega lähedase eest vastutuse võtmine (näiteks tema järel koristamine või võlgade tasumine) ning tarvitamise varjamine (näiteks sugulastele valetamine). Sageli pole tarvitaja teadlik sellest, kuidas ta narkojoobes käitub. Selleks, et aidata inimesel mõista, kuidas tarvitamine teda ennast ja ümbritsevaid mõjutab, ei soovitata joobes korda saadetud tegude tõendeid (näiteks segadust, lõhutud asju) tarvitaja eest koristada.

 

Print Friendly, PDF & Email
  1. Cannabis. WHO. Kasutatud 27.12.2021, https://www.who.int/teams/mental-health-and-substance-use/alcohol-drugs-and-addictive-behaviours/drugs-psychoactive/cannabis.
  2. Drugs. WHO. Kasutatud 27.12.2021, https://www.who.int/health-topics/drugs-psychoactive#tab=tab_1.
  3. Recreational drugs and alcohol. Mind. Kasutatud 27.12.2021, https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/drugs-recreational-drugs-alcohol/for-friends-and-family/.
  4. Treatment target: Mixed Substance Abuse Dependence. Division 12 of the American Psychological Association. Kasutatud 27.12.2021, https://div12.org/diagnosis/mixed-substance-abuse-dependence/.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram