- Geenid põhjustavad 40–60% sõltuvuse tekke riskist.
- Mõned isiksuseomadused, näiteks kõrge impulsiivsus, agressiivsus ja elamustejanu, suurendavad riski sõltuvuse tekkeks.
- Vaimse tervise häired, näiteks depressioon, ärevushäire, skisofreenia, aktiivsus- ja tähelepanuhäire või traumajärgne stressihäire, suurendavad sõltuvushäire kujunemise tõenäosust.
- Perekondlikest teguritest suurendavad sõltuvushäire riski pereliikme sõltuvushäire, vanemliku toe puudumine või selle vähesus, sotsiaalne isoleeritus.
- Sotsiokultuurilistest teguritest suurendavad sõltuvushäire riski ainete tarbimine eakaaslaste seas; ainete kättesaadavus ja ligipääsetavus; madal sotsiaal-majanduslik staatus või kogukonna vaesus; meedia mõju, näiteks alkoholi ja muude uimastitega kokkupuute sagedus ja esituse laad; kokkupuude füüsilise, seksuaalse või emotsionaalse väärkohtlemise või traumaga; vanus alkoholi ja muude uimastite esmakordsel kasutamisel.
- Sõltuvushäire kujunemise kaitsefaktoriteks on toetavad peresuhted, positiivsed suhted eakaaslastega, tööhõive ja akadeemiline pädevus.