Autismispektrihäirete (ASH) ravi on kompleksne ja individualiseeritud protsess, mis keskendub sümptomite leevendamisele ning elukvaliteedi parandamisele. Varajane diagnoos ja sekkumine on kriitilise tähtsusega. Uuringud näitavad, et mida varem alustatakse sekkumisega, seda paremad on tulemused.
Psühholoogiline abi
Käitumuslikud sekkumised:
- Rakenduslik käitumisanalüüs (ABA):Endiselt üks enim uuritud ja tõhusaks peetud sekkumisi.Keskendub positiivsete käitumiste tugevdamisele ja probleemsete käitumiste vähendamisele.
- Arenguline, individuaalne ja suhetel põhinev mudel (DIR/Floortime): Keskendub lapse emotsionaalsele ja sotsiaalsele arengule läbi mängu.
- TEACCH (Treatment and Education of Autistic and Related Communication Handicapped Children): Struktureeritud õpetamise meetod, mis keskendub visuaalsele õppimisele ja keskkonna kohandamisele.
- Sotsiaalsete oskuste treening: Grupipõhised või individuaalsed sekkumised sotsiaalsete oskuste õpetamiseks ja harjutamiseks.
Kognitiiv-käitumuslik teraapia (KKT):
- Eriti efektiivne ärevuse ja depressiooni sümptomite leevendamiseks kõrgema funktsioneerimisega ASH-ga inimestel.
Teadveloleku-põhised sekkumised:
- Kasvav hulk uuringuid näitab nende potentsiaali ärevuse vähendamisel ja tähelepanu parandamisel.
Muusikateraapia:
- Võib aidata parandada sotsiaalset suhtlust ja emotsionaalset väljendust.
Ravimid
Kuigi ASH-le spetsiifilist ravimit ei ole, kasutatakse ravimeid kaasuvate sümptomite leevendamiseks:
- Antipsühhootikumid (nt risperidoon) agressiivse käitumise vähendamiseks
- Antidepressandid ärevuse ja depressiooni raviks
- Stimulandid tähelepanuhäirete leevendamiseks
Muud abi võimalused
- Kõne- ja keeleteraapia: Aitab parandada nii verbaalset kui ka mitteverbaalset kommunikatsiooni. Hõlmab alternatiivseid ja augmentatiivseid kommunikatsioonimeetodeid (AAC) vastavalt vajadusele.
- Tegevusteraapia: Keskendub igapäevaelu oskuste arendamisele ja sensoorse integratsiooni parandamisele.
- Dieedisekkumised: Kuigi tõendid on piiratud, on mõned uuringud näidanud võimalikku kasu gluteeni- ja kaseiinivabast dieedist teatud ASH-ga inimestel.
- Tehnoloogilised lahendused: Virtuaalreaalsus ja arvutipõhised programmid sotsiaalsete oskuste treenimiseks, mobiilirakendused kommunikatsiooni toetamiseks.
- Perepõhised sekkumised: Vanemate ja hooldajate koolitamine ja toetamine on muutunud üha olulisemaks ravi osaks.