Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Bipolaarse häire ravi

Eneseabi keskendub tervislike eluviiside edendamisele, mis võivad aidata stabiliseerida meeleolu. Regulaarne une- ja söögiaegade järgimine, füüsiline aktiivsus ja stressi vähendamine on olulised. Oluline on pidada päevikut meeleolu ja sümptomite jälgimiseks, et paremini mõista, mis käivitab meeleolumuutusi.

Psühholoogiline abi

  • Kognitiiv-käitumuslik teraapia (KKT): Keskendub negatiivsete mõtete ja käitumismustrite tuvastamisele ja muutmisele. KKT aitab patsientidel õppida uusi toimetulekustrateegiaid ja eneseregulatsiooni meetodeid.
  • Interpersonaalne ja sotsiaalne rütmiteraapia (IPSRT): Aitab stabiliseerida igapäevaseid rutiine ja parandada suhteid, mis võivad mõjutada meeleolu. See teraapia keskendub une- ja ärkveloleku rütmi ning igapäevase struktuuri säilitamisele.
  • Perekonnateraapia: Kaasatakse pereliikmed teraapiasse, et parandada suhtlemist ja toetada patsienti. See võib aidata vähendada stressi ja konflikte kodus ning pakkuda tuge kogu perele.

 

Ravimid

  • Meeleolu stabilisaatorid: Litium on üks kõige tavalisemaid meeleolu stabilisaatoreid, mida kasutatakse bipolaarse häire raviks. Samuti kasutatakse antikonvulsante, nagu valproaat ja lamotrigiin.
  • Antipsühhootikumid: Atypical antipsühhootikumid, nagu olansapiin ja kvetiapiin, võivad olla efektiivsed maniakaalsete episoodide ravis ja meeleolu stabiliseerimises.
  • Antidepressandid: Neid kasutatakse ettevaatlikult ja tavaliselt koos meeleolu stabilisaatoritega, kuna need võivad mõnikord esile kutsuda maniakaalseid episoode.
  • Raviskeemi kohandamine: Oluline on regulaarselt arstiga konsulteerida, et kohandada raviskeemi vastavalt patsiendi vajadustele ja sümptomitele.

 

Muud abi võimalused

  • Kogukonna teenused: Tugigrupid ja kogukonnapõhised teenused võivad pakkuda olulist tuge ja ressurssi. Osalemine tugigruppides aitab jagada kogemusi ja saada tuge teistelt sarnase seisundiga inimestelt.
  • Suhtlemine lähedastega: Lähedaste toetus on kriitilise tähtsusega. Lähedastele mõeldud haridus ja teavitamine bipolaarse häire kohta võivad aidata neil paremini mõista ja toetada patsienti.
  • Elukorraldus ja töö: Töökeskkonna ja elukorralduse kohandamine, näiteks paindlik tööaeg ja stressi vähendamine, võivad aidata haiguse juhtimisel. Samuti võivad abiks olla tööalane nõustamine ja rehabilitatsiooniteenused.
Print Friendly, PDF & Email
  1. Davidson, L., et al. (2021). Peer support among persons with severe mental illnesses: a review of evidence and experience. World Psychiatry, 20(2), 249-276. 
  2. Frank, E., et al. (2019). Interpersonal and Social Rhythm Therapy in Bipolar Disorder: A Case Example. Journal of Clinical Psychology, 75(5), 801-811. 
  3. Malhi, G. S., et al. (2021). Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists clinical practice guidelines for mood disorders: Bipolar disorder summary. Bipolar Disorders, 23(6), 546-564. 
  4. McIntyre, R. S., et al. (2020). Management of patients with bipolar disorder and major depressive disorder with mixed features. Annals of Clinical Psychiatry, 32(1), 35-47. 
  5. Miklowitz, D. J., et al. (2020). Family-focused treatment for adolescents with bipolar disorder: 1-year outcomes of a randomized trial. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, 59(9), 1119-1130. 
  6. Wright, J. H., et al. (2021). Cognitive-Behavioral Therapy for Bipolar Disorder: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. American Journal of Psychiatry, 178(11), 1071-1080. 
  7. Yatham, L. N., et al. (2018). Canadian Network for Mood and Anxiety Treatments (CANMAT) and International Society for Bipolar Disorders (ISBD) 2018 guidelines for the management of patients with bipolar disorder. Bipolar Disorders, 20(2), 97-170. 
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram