Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Obsessiiv-kompulsiivse häire ravi

Varajane sekkumine on kriitiline, kuna tõhus ravi, sealhulgas kognitiivne käitumisteraapia (KKT) ja SSRId, võivad oluliselt parandada OKH-ga isikute ravitulemusi. 

Regulaarse füüsilise tegevuse, tervisliku toitumise, hea unihügieeni ja stressijuhtimise tehnikate integreerimine võib täiendada ravi ja parandada üldist heaolu. Mõned uuringud viitavad sellele, et füüsiline aktiivsus võib aidata vähendada ärevuse sümptomeid. 

Psühholoogiline abi

  • Psühhoharimine (sh ka pereliikmete) OKH-st, selle toimemehhanismidest ja tõhusatest ravistrateegiatest on oluline toetuse ja mõistmise edendamiseks. 
  • Eksponeerimisravi peaeesmärgiks on ärevuse vähendamine läbi kardetud stiimulitega (obsessiivsed mõtted, ärevus) kokkupuutumise ja ilma sundtegusid (turvalisuskäitumisi) sooritamata. Teraapia algul selgitatakse häire säilimismehhanismid: sundmõtted, rituaalsed käitumised, ärevuse sagedus ja määr, negatiivsed uskumused, metauskumused (mõtte-teo kokkusulamine, vastutus). Järk-järgulise eksponeerimise läbi vähendatakse ärevust ja vaidlustatakse negatiiveid uskumusi. 
  • Metakognitiivne teraapia keskendub mõtisklemise protsessile ja mõtetele omaenda mõtete kohta. Teraapias hinnatakse ennekõike patsiendi obsessiivsete mõtete protsessi, uskumusi selle kohta ning kasutuid strateegiaid (rituaalid) mõtete ja tunnetega toimetulekuks. Erinevate metakognitiivsete tehnikatega hinnatakse ja testitakse uskumuste realistlikkust ning arendatakse kohasem suhtumine oma mõtetesse ja uskumustesse. Teraapias harjutatakse mõtete ja emotsioonide aktsepteerimist ning nendest distantseerumist.
  • Tehnikad, mis edendavad teadvelolekut ja aktsepteerimist, nagu aktsepteerimise ja pühendumise teraapia (ACT), võivad olla samuti kasulikud. Need lähenemised keskenduvad soovimatute mõtete aktsepteerimisele ilma vajaduseta neile reageerida, mis võib aidata vähendada OKH-ga seotud sundkäitumisi.
  • Toetav nõustamine või grupiteraapia võivad pakkuda indiviididele emotsionaalset tuge OKH-iga toimetulemiseks. See soodustab kogukonna tunnet ja vähendab üksildustunnet.

Ravimid 

  • Selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid (SSRI-d) nagu fluoksetiin (Prozac), fluvoxaamiin (Luvox), sertraliin (Zoloft) ja esitalopraam (Lexapro) on osutunud tõhusaks OKH sümptomite vähendamisel. SSRI-d aitavad suurendada serotoniini taset ajus, mis on sageli häiritud OKH-ga isikutel. 
  • Klomipramiin, tritsükliline antidepressant on samuti efektiivne OKH ravis ja võib olla kasutatud juhtudel, kui SSRI-d ei ole efektiivsed või ei ole talutavad. 
  • Isikutele, kes ei reageeri piisavalt vaid SSRI-dele või klomipramiinile, võib kaaluda teiste ravimite kasutamist, näiteks atüüpiliste antipsühhootikumidega (nt aripiprasool, risperidoon) kasutamine. 
Print Friendly, PDF & Email
  1. World Health Organization. (2022). ICD-11:International classification of diseases (11th revision). https://icd.who.int/ 
  2. Obsessiv-kompulsiivne häire. https://www.sensus.ee/obsessiiv-kompulsiivhaire  
  3. van Oppen, P., et al. (2019). "Cognitive-behavioral therapy for obsessive-compulsive disorder: Effectiveness of guided self-help." The Journal of Nervous and Mental Disease. 
  4. Hayes, S.C., & Smith, S.X. (2005). "Get Out of Your Mind and Into Your Life: The New Acceptance and Commitment Therapy." New Harbinger Publications. 
  5. Allsopp, K., et al. (2020). "The relationship between expressive writing and OCD symptoms: A preliminary investigation." Psychology and Health. 
  6. Craft, L.L., & Perdue, T. (2007). "The Benefits of Strength Training for Older Adults." The Journal of Strength and Conditioning Research. 
  7. Lo, J.C., Ong, J.L., Leong, R.L., & Gooley, J.J. (2016). "Cognitive performance, sleepiness, and mood in partially sleep deprived adolescents: The need for sleep study." Sleep. 
  8. Tolin, D.F., & Foa, E.B. (2006). "Selected predictors of treatment outcome in obsessive-compulsive disorder." Journal of Consulting and Clinical Psychology. 
  9. Foa, E.B., & Kozak, M.J. (1986). "Emotional processing of fear: Exposure to corrective information." Psychological Bulletin. 
  10. Ghaffari, M., et al. (2020). "Nutrition and Mental Disorders: A Review." Nutritional Neuroscience. 
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram