Eneseabi sõltuvushäirete puhul võib olla väärtuslik osa taastumisplaanist, kuid on oluline meeles pidada, et see on sageli efektiivsem koos professionaalse abiga. See ei tohiks asendada professionaalset ravi, eriti raske sõltuvuse puhul.
Elustiili toetamine
- Tervislikud harjumused: regulaarne füüsiline aktiivsus, tasakaalustatud toitumine ja piisava une eest hoolitsemine võivad parandada enesetunnet ja vastupanuvõimet tungide ees.
- Kõrgriski olukordade vältimine: selliste keskkondade, inimeste ja olukordade vältimine, mis võivad soodustada aine kasutamist.
- Meditatsioon ja teadveloleku praktikad aitavad inimestel arendada suuremat teadlikkust oma mõtetest, tunnetest ja kehalistest aistingutest, vähendades aine kasutamisel impulsiivset käitumist ja suurendades emotsionaalset tasakaalukust ja eneseteadlikkust.
- Süvahingamine ja lõõgastusharjutused võivad aidata hallata stressi ja ärevust, mis on levinud ainete kasutamise soodustajad.
- Toetava võrgustiku loomine (pereliikmete ja sõprade kaasamine): suhtlemine toetavate lähedastega võib pakkuda julgustust ja vastutust.
- Sotsiaalne tegevus: alkoholi-ja narkootikumide vabad sotsiaalsed tegevused ja teiste taastujatega suhtlemine võivad soodustada kogukonna- ja kuuluvuse tunnet.
- Loominguline eneseväljendus: loovate tegevuste kaudu, nagu maalimine, muusika või kirjutamine, saab tervislikul viisil väljendada emotsioone ja stressi.
- Füüsilised tegevused nagu sport, tants või jooga võivad aidata nii füüsilises kui ka vaimses plaanis parandada enesetunnet.
- Veebivahendid ja rakendused: on saadaval mitmeid mobiilirakendusi, mis on loodud taastumise abistamiseks, pakkudes tööriistu kainuse jälgimiseks, tugivõrgustikuga ühendamiseks ja hariduslike ressursside leidmiseks.
- Veebifoorumid: osalemine veebikogukondades pakub täiendavat kogemuskaaslaste tuge ja julgustust taastumisel.
NB!
Eneseabi sobib üldiselt kergete kuni mõõdukate sõltuvushäire tunnustega inimestele. Raske sõltuvus nõuab sageli professionaalset meditsiinilist ja psühholoogilist sekkumist, sealhulgas võõrutusravi ja ravi.
Kui inimesel on ka teisi psüühikaprobleeme (nt depressioon või ärevus), on oluline neid ravida koos sõltuvushäirega. Eneseabi ei pruugi sellistes olukordades olla piisav.
Tagasilanguste ennetamine: Tagasilangus on taastumise käigus tavaline. Eneseabi ressursid pakuvad sageli strateegiaid tagasilanguste ennetamiseks, kuid professionaalne juhendamine võib olla äärmiselt kasulik tugeva tagasilanguste ennetamise plaani loomisel.
KKT eneseabi võtted
Teadlikkus aine mõjust ja häirest:
- Teadmiste omandamine alkoholi ja narkootikumide mõjudest, sõltuvuse mehhanismidest ning vaimse tervise mõjust annab inimesele võimekuse teha teadlikke otsuseid seoses aine kasutamisega ja enda tervisega.
- Vallandajate tuvastamine: enda isiklike vallandajate (nt stress, sotsiaalsed olukorrad, emotsionaalsed seisundid) tuvastamine on hädavajalik aine kasutamisest loobumisel.
Käitumise muutmise tehnikad:
- Eesmärkide seadmine: konkreetsete ja saavutatavate eesmärkide seadmine seoses kainusega motiveerib inimest oma taastumise teekonnale pühenduma.
- Toimetulekuoskuste arendamine: tervislike toimetuleku strateegiate, näiteks teadveloleku oskused, stressi juhtimise tehnikad ja suhtlemisoskused, õppimine ja harjutamine aitab inimestel toime tulla eluraskustega ilma aineid kasutamata.
Päeviku pidamine: mõtete ja tunnete regulaarne kirja panemine ning reflekteerimine
- Päeviku pidamine aitab inimestel jälgida oma edusamme, väljendada emotsioone ja reflekteerida aine kasutamise ja taastumisega seotud kogemustele.
- Mustrite tuvastamine: vallandajaid, tunge ja reaktsioone üles kirjutades on võimalik märgata mustreid ja kohandada sobivaid toimetulekuoskusi nendega.