Ravi on tavaliselt multidistsiplinaarne, eesmärk on parandada inimese elukvaliteeti ja vähendada keskendumist füüsilistele sümptomitele.
Eneseabi
- Füüsiline aktiivsus ja rehabilitatsioon
- Patsiendi harimine ja toetamine: psühhoharimine häire olemuse ja selle ravi kohta on ülioluline.
Psühholoogiline abi
- Digitaalsed sekkumised: Interneti-põhine KKT ja muud digitaalsed sekkumised on näidanud potentsiaali.
- Pikaajaline ravi: Arvestades häire sageli kroonilist olemust, on olulised pikaajalised ravistrateegiaid. See võib hõlmata perioodilisi teraapia "kordusseansse" ja jätkuvat tuge.
- Kognitiiv-käitumuslik teraapia (KKT): KKT-d peetakse üheks tõhusaimaks psühholoogiliseks raviks selle häire puhul. See aitab patsientidel tuvastada ja muuta oma füüsiliste sümptomitega seotud mittekohastumuslikke mõtteid ja käitumist.
- Teadvelolekul põhinevad sekkumised: Teadvelolekul põhinevad teraapiad, nagu teadvelolekul põhinev stressi vähendamine (MBSR) parandab püsivate meditsiiniliselt seletamatute sümptomitega patsientide vaimse tervisega seotud elukvaliteeti.
- Aktsepteerimis- ja pühendumisteraapia (APT): APT keskendub ebamugavate mõtete ja tunnete aktsepteerimisele, mitte nende kontrollimisele. APT on tõhus tervisega seotud ärevuse vähendamisel ja tervisega seotud ärevusega patsientide elukvaliteedi parandamisel.
- Kehale orienteeritud teraapiad: Kasulikud võivad olla lähenemisviisid nagu füsioteraapia, järkjärguline kehaline koormus ja keha teadlikkuse teraapia.
- Multidistsiplinaarne lähenemine: Sageli soovitatakse füüsiliste ja psühholoogiliste teraapiate kombinatsiooni.
Ravimid
Farmakoteraapia pole alati esmavaliku ravi, kuid mõningaid ravimeid kasutatakse:
- Antidepressandid: Eriti selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid (SSRI-d) on näidanud tõhusust nende sümptomite kontrollimisel.
- Antipsühhootikumid: Mõnel juhul võidakse määrata väikeses annuses antipsühhootikume, eriti raskete juhtumite korral või kui esinevad luululised sümptomid.
Uued suunad:
- Personaliseeritud meditsiin: Püütakse tuvastada bioloogilisi markereid ja ennustajaid, mis aitaksid individualiseerida ravi.
- Digitaalsed sekkumised: Mobiilirakendused ja veebipõhised programmid sümptomite jälgimiseks ja toimetuleku õpetamiseks.
- Transkraniaalne magnetistimulatsioon (TMS) on näidanud lubavaid tulemusi mõnede somaatiliste sümptomite leevendamisel.
Muud abi võimalused
- Kogukonna toetusgrupid: võimaldavad jagada kogemusi ja saada tuge teistelt sarnaste probleemidega inimestelt.
- Suhtlemine lähedastega: avatud suhtlus perekonna ja sõpradega, kes võivad pakkuda emotsionaalset tuge ja mõistmist.