Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Unehäirete ravi

Oluline on heade uneharjumuste (unehügieeni) välja töötamine ja praktiseerimine. See hõlmab regulaarse une- ja ärkveloleku mustri järgimist, mugava magamiskeskkonna loomist ning stimulatsiooni, nagu kofeiini ja alkoholi tarbimise vältimist õhtul. 

 

Psühholoogiline abi

  • Unetuse ravis on eelistatud kognitiiv-käitumisteraapia, ning kuna ravimravi tõhususe osas on vähe tõendeid, siis ongi KKT peamine ravimeetod. See teraapia keskendub negatiivsete mõtteviiside tuvastamisele ja muutmisele, mis võivad uneprobleeme süvendada. KKT õpetab ka praktilisi oskusi unehügieeni ja uinumismeetodite osas.

 

Ravimid

Ravimid, ms aitavad uinuda või magada (eriti sellised, mis ei tekita sõltuvust või mis võivad muul moel unekvaliteeti mõjutada).

  • Rahustid: need ravimid, nagu benzodiazepiinid ja mitte-benzodiazepiinid (nt zolpideem), võivad aidata lühiajalise unetuse korral, kuid ei pruugi olla soovitatavad pikaajaliseks kasutamiseks, kuna need võivad tekitada sõltuvust.
  • Antidepressandid: mõned antidepressandid, näiteks tsitalopraam, võivad aidata unetuse korral, eriti kui selle põhjuseks on seotud vaimse tervise probleemid, nagu ärevus või depressioon.
Print Friendly, PDF & Email
  1. World Health Organization. (2022). ICD-11: International classification of diseases (11th revision). https://icd.who.int/ 
  2. Insominia_ what it is https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12119-insomnia 
  3. Espie, C. A. (2002). Insomnia: Conceptual Issues in the Development, Persistence, and Treatment of Sleep Disorder in Adults. Annu. Rev. Psychol. 53:215–43 
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram