Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Söömishäire ravi

Söömishäirete, eelkõige liigsöömistüüpi söömishäirete ravis, on tõhusaks ravimeetodiks osutunud kognitiiv-käitumisteraapia, kus keskendutakse normaalse söömiskäitumise taastamisele ning dieeti ja toidu piiramist alalhoidvate ebafunktsionaalsete mõtete ja veendumuste vaidlustamisele. Oluline on leida viise, kuidas end väärtustada sõltumata välimusest ja kehakaalu kontrollist. 

Liigsöömistüüpi häirete puhul on tõhusust näidanud ka interpersonaalne teraapia. Interpersonaalses teraapias uuritakse, kuidas suhetega seonduvad tegurid panustavad liigsöömishoogude tekkesse ja püsimisse, ning kuidas neid probleeme ja sisemisi konflikte lahendada. 

Noorukite puhul on anoreksia ravis tõhusaks osutunud Maudsley meetodil põhinev peresekkumine. 

Vaimse tervise probleemide ravi alustamiseks pöördu oma perearsti poole, kes saab mõningate vaimse tervise häirete raviga ise algust teha või aidata jõuda sobiva spetsialistini. Sealhulgas saab perearst teraapiafondi rahastusel suunata kliinilise psühholoogi vastuvõtule. Võimalik on pöörduda ka otse psühhiaatri või vaimse tervise õe vastuvõtule ning selleks perearsti saatekirja vaja ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
  1. Academy for Eating Disorders. https://www.aedweb.org/resources/about-eating-disorders. Külastatud 02.11.2021
  2. Akkermann, K. (2010). Serotonin-related biomarkers and symptoms of eating disorders. (Doktoritöö, Tartu Ülikool). Tartu Ülikooli Kirjastus.
  3. Treatment target: Anorexia Nervosa https://div12.org/diagnosis/anorexia-nervosa/ Külastatud 05.11.2021
  4. Treatment target: Bulimia Nervosa https://div12.org/diagnosis/bulimia-nervosa/ Külastatud 05.11.2021
  5. Treatment target: Binge Eating Disorder https://div12.org/diagnosis/binge-eating-disorder/ Külastatud 05.11.2021
  6. Waller G, Cordery H, Corstorphine E, Hinrichsen H, Lawson R, Mountford V & Russell K (2007). Cognitive-behavioral therapy for the eating disorders: A comprehensive treatment guide. Cambridge University Press.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram