Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Söömishäire eneseabi
  • Sinu prioriteet peaks olema regulaarne söömine. Sea eesmärgiks mitte jätta vahele toidukordi ja ooteid. Regulaarne toitumine on kõige tulemuslikum meetod tervisliku kaalu hoidmiseks pika aja jooksul. 
  • Dieetidel on väga madal õnnestumise määr, põhjuseks ei ole sinu vähene tahtejõud. Enamik dieetidest lubavad liiga vähe toitu, mis viivad keha nälgimisseisundisse, tõstes seega edaspidist ülesöömise riski.
  • Ära jäta rohkem kui 3–4 tundi toidukordade ja oodete vahele. See mõjutab veresuhkru reguleerimist, mis on väga oluline komponent söögiisu kontrollimises. Samuti aitab regulaarne söömine ohjata sul isusid ja vähendada tunnet, et kaotad kontrolli oma söömise üle.
  • Kui sa vahel ei suuda järgida koostatud plaani ja sööd ka vahepeal midagi, proovi võimalikult kiiresti pöörduda regulaarse söömise juurde. Ära jäta vahele järgmist oodet või söögikorda, et eelnevat kompenseerida – söödud lisaportsjon ei mõjuta su kehakaalu dramaatiliselt, küll aga võib toidukordade ära jätmine viia ülesöömiseni.
  • Püüa oma toiduvalikut laiendada ja muuta mitmekesisemaks. Hea enesetunde saame mitte ainult täiskõhutundest, vaid ka toidu maitse nautimisest! Mõtle toitude valikul kõigepealt lihtsamatele muutustele ja jäta raskemad edaspidiseks, kui tunned end juba enesekindlamalt.
  • Üsna pea pärast regulaarse söömise alustamist hakkad üha vähem mõtlema toidust, ülesöömisest või soovist toitu väljutada, mis tähendab, et sul on rohkem energiat ja aega tegeleda oma elus oluliste asjadega.
  • Selleks, et paraneda söömishäirest, tuleb sul õppida toitu sööma eesmärgiga, et sinu keha ja füüsilised vajadused saaksid rahuldatud, selle asemel, et söömisega parandada või muuta enda meeleolu.
  • Selleks, et näha pikaajalisi kaalumuutuseid (ehk siis muutuseid keha rasva ja lihasmassi osakaalus), peame vaatama päevastest kaalukõikumistest kaugemale.
  • Kaalumine 1 kord nädalas on piisav, et näha pikaajalisi kaalumustreid. Sagedasem kaalumine põhjustab tõenäoliselt tugevat ärevust kehavedelike taseme ja hormonaalsetest muutustest tuleneva päevase kehakaalu kõikumise tõttu.
  • Õpi väärtustama iseennast läbi muude aspektide kui välimus, kehakaal ja selle kontrollimine. 
Print Friendly, PDF & Email
  1. Academy for Eating Disorders. https://www.aedweb.org/resources/about-eating-disorders. Külastatud 02.11.2021
  2. Akkermann, K. (2010). Serotonin-related biomarkers and symptoms of eating disorders. (Doktoritöö, Tartu Ülikool). Tartu Ülikooli Kirjastus.
  3. Treatment target: Anorexia Nervosa https://div12.org/diagnosis/anorexia-nervosa/ Külastatud 05.11.2021
  4. Treatment target: Bulimia Nervosa https://div12.org/diagnosis/bulimia-nervosa/ Külastatud 05.11.2021
  5. Treatment target: Binge Eating Disorder https://div12.org/diagnosis/binge-eating-disorder/ Külastatud 05.11.2021
  6. Waller G, Cordery H, Corstorphine E, Hinrichsen H, Lawson R, Mountford V & Russell K (2007). Cognitive-behavioral therapy for the eating disorders: A comprehensive treatment guide. Cambridge University Press.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram