Mis on maania?

Mis on maania? 

Kui depressiooni puhul on omane tunda kurbust, lootusetust, süütunnet, energiapuudust, huvi puudumist, raskuseid keskendumisel ja otsuste vastuvõtmisel, siis maaniaseisundis liigub kõik teise skaala otsa: inimene tunneb end väga elava ja rõõmsana, tema jutt on kiire ja ideederohke. Maania ajal tunneb inimene end ülitähtsana, on kergesti ärrituv ega tunne vajadust süüa või magada. Tegusid iseloomustab tihti mõtlematus ja katastroofilised tagajärjed, näiteks teeb inimene impulsiivseid kulutusi liigkallitele asjadele. Maaniaepisoodide ajal võib inimene kogeda ka kummalisi aistinguid, näiteks meelepetete või hallutsinatsioonide nägemine, kuulmine, haistmine.

Mis on bipolaarne häire?

Bipolaarne häire on vaimse tervise seisund, mis mõjutab inimese meeleolu, kõikudes ühest ekstreemsusest teise. Bipolaarse häire puhul vahelduvad depressiooni-, kus inimene tunneb energiakadu ja loidust, ja maaniaepisoodid, kus inimene tunneb tohutut energiat ja üliaktiivsust. Bipolaarne häire ei ole lühiajaline meeleolu kõikumine, maania- ja depressiooniseisundid kestavad vaheldumisi nädalaid või kuid. Tihtipeale domineerib üks seisund teise üle, näiteks võivad sagedamini esineda maaniaepisoodid või vastupidi. Kahe seisundi vahel võib aeg-ajalt olla ka stabiilse meeleoluga perioode.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot Sain aru