Mis on sotsiaalärevus?

Sotsiaalärevus ehk sotsiaalfoobia on püsiv hirm sotsiaalsete situatsioonide ees. Sotsiaalärevus on enamat kui tagasihoidlikkus või häbelikkus; see on hirm, mis mõjutab igapäevast tegutsemisaktiivsust, suhteid, enesekindlust ning töö- ja koolielu. Sotsiaalfoobia keskmeks on hirm saada negatiivse hinnangu osaliseksmida sotsiaalselt äreva inimese arvates võib põhjustada tema ebaõnnestunud käitumine. Negatiivse hinnangu kartus laieneb ka ärevuse sümptomitele. Sotsiaalselt ärevad inimesed on hõivatud mõtetega oma ärevuse kehalistest sümptomitest ning sellest, millise mulje nad teistele inimestele jätavad. Tugeva ärevuse tõttu hakkab inimene tihtipeale sotsiaalseid olukordi vältima, mis suurendab hirmu võimalike sotsiaalste situatsioonide osas veelgi. 

Tüüpiliselt muretseb sotsiaalärevusega inimene igapäevaste olukordade pärast: vestluse alustamine, kohtumine võõraga, telefonis rääkimine või sõna võtmine koosolekul. Sotsiaalärevusega inimene kipub vältima sotsiaalseid tegevusi, näiteks ühisüritused tööl või koolis, kuna sellega kaasnev võimalus sattuda tähelepanu keskpunkti tekitab suurt ebamugavust ja pinget.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot Sain aru