Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Mis on sotsiaalärevus?

Sotsiaalärevus ehk sotsiaalfoobia on püsiv hirm sotsiaalsete situatsioonide ees. Sotsiaalärevus on enamat kui tagasihoidlikkus või häbelikkus; see on hirm, mis mõjutab igapäevast tegutsemisaktiivsust, suhteid, enesekindlust ning töö- ja koolielu. Sotsiaalfoobia keskmeks on hirm saada negatiivse hinnangu osaliseksmida sotsiaalselt äreva inimese arvates võib põhjustada tema ebaõnnestunud käitumine. Negatiivse hinnangu kartus laieneb ka ärevuse sümptomitele. Sotsiaalselt ärevad inimesed on hõivatud mõtetega oma ärevuse kehalistest sümptomitest ning sellest, millise mulje nad teistele inimestele jätavad. Tugeva ärevuse tõttu hakkab inimene tihtipeale sotsiaalseid olukordi vältima, mis suurendab hirmu võimalike sotsiaalste situatsioonide osas veelgi. 

Tüüpiliselt muretseb sotsiaalärevusega inimene igapäevaste olukordade pärast: vestluse alustamine, kohtumine võõraga, telefonis rääkimine või sõna võtmine koosolekul. Sotsiaalärevusega inimene kipub vältima sotsiaalseid tegevusi, näiteks ühisüritused tööl või koolis, kuna sellega kaasnev võimalus sattuda tähelepanu keskpunkti tekitab suurt ebamugavust ja pinget.

Print Friendly, PDF & Email
  1. Social Anxiety (Social Phobia). NHS. Kasutatud 23.11.2021, https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/social-anxiety/.
  2. Maunder, L., & Cameron, L. (2020). Social Anxiety, an NHS self help guide. NHS. Kasutatud 23.11.2021, https://web.ntw.nhs.uk/selfhelp/leaflets/Social%20Anxiety.pdf.
  3. Treatment target: Social Anxiety Disorder. Division 12 of the American Psychological Association. Kasutatud 23.11.2021, https://div12.org/diagnosis/social-anxiety-disorder-and-public-speaking-anxiety/.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram