Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Trauma eneseabi
  • Anna iseendale aega, ole enda suhtes sõbralik ja kannatlik. Traumast taastumine on igaühel individuaalne ning kulgeb erinevas tempos.
  • Mõõdukate sümptomite puhul (kestnud vähem kui neli nädalat) on abi enesejälgimisest. Püüa tuvastada võimalikud esilekutsujad – teatud kogemused, olukorrad või inimesed, mis päästavad valla emotsionaalseid reaktsioone ja häirivaid mälusähvatusi. Nende märkamine ja soovi korral kirjapanek võib aidata mõista enda mõtte- ja käitumismustreid ja lahti mõtestada sinu traumakogemust.
  • Püüa oma kogemust kellegagi jagada. Kui su lähedaste seas kedagi sobivat ei ole, pöördu vaimse tervise spetsialisti poole.
  • Tee stressi maandavaid tegevusi – katseta erinevaid lõdvestusharjutusi, liigu looduses, keskendu hetkes meeldivatele tegevustele.
  • Alkohol ja rahustid võivad küll tuimestada emotsionaalseid reaktsioone, ent pärsivad trauma läbitöötamist ja pikemas perspektiivis süvendavad sinu häiritusetunnet. Väldi neid.
  • Hoolitse oma füüsilise tervise eest: liigu, söö ja maga piisavalt.
Print Friendly, PDF & Email
  1. Trauma. Mind. Kasutatud 23.11.2021,  https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/trauma/about-trauma/.
  2. Treatment target: Posttraumatic Stress Disorder. Division 12 of the American Psychological Association. Kasutatud 22.12.2021, https://www.apa.org/ptsd-guideline/treatments/index.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram