Mis on sundmõtted ja -teod?

Sundmõtted ehk obsessioonid on korduvad mõtted, impulsid või kujutlused, mis tungivad pealetükkival viisil pidevalt inimese teadvusse. Mõtted, impulsid või kujutlused ei ole lihtsalt mure igapäevaelu asjade pärast, need on oma sisult häirivad ja ebameeldivad, põhjustades olulist ärevust või kannatust. Inimene püüab neid küll ohjata, aga mõtted korduvad ning ärevuse vähendamiseks hakatakse nende järgi käituma, kuna arvatakse, et sel moel hoitakse midagi ebameeldivat ära.  

Sundkäitumine ehk kompulsioon hõlmab endas korduvaid vaimseid või käitumuslikke toiminguid, mida inimene tunneb end justkui sunnitud tegema sundmõtete või reeglite järgimise tõttu. Sundkäitumise eesmärgiks on ärevuse vähendamine. Peamised sundmõtted on seotud saastumishirmuga, obsessiivse kahtlemise, korra ja sümmeetriavajadusega, ent üsna levinud on ka agressiivse sisuga mõtted. Peamised sundkäitumised on kontrollimine, pesemine, arvutamine, loendamine, küsimine või puudutamine, asjade korrastamine teatud reeglite alusel. Üksikud sundnähud on normaalne ilming, kui aga need võtavad päevast märkimisväärse osa või takistavad igapäevast funktsioneerimist, võib olla välja kujunemas või kujunenud obsessiiv-kompulsiivne häire (OCD).

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot Sain aru