Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Sundmõtete ja -tegude ravi

Sundmõtete ja -käitumise ravis kombineeritakse ravimeid ja psühhoteraapiat. Head kliinilist tõhusust on näidanud eksponeerimisravi koos reaktsiooni peatamisega (ERP), mille käigus õpitakse sundmõtetega kaasnevat ärevust taluma, kuni see järk-järgult väheneb ja kaob. Samuti on tõhusaks osutunud kognitiivse teraapia ja eksponeerimisravi kombineerimine. Selle käigus uuritakse ja kujundatakse ümber uskumusi ja mõtteid, mis sundmõtteid ja -käitumist alles hoiavad, ning püütakse leida kohasemaid, abistavamaid mõtteid. Kardetud mõtetele eksponeerimise kaudu harjutatakse ärevusega toimetulekut.

Vaimse tervise probleemide ravi alustamiseks pöördu oma perearsti poole, kes saab mõningate vaimse tervise häirete raviga ise algust teha või aidata jõuda sobiva spetsialistini. Sealhulgas saab perearst teraapiafondi rahastusel suunata kliinilise psühholoogi vastuvõtule. Võimalik on pöörduda ka otse psühhiaatri või vaimse tervise õe vastuvõtule ning selleks perearsti saatekirja vaja ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
  1. DSM-5. APA, 2013.
  2. Fineberg, N.A., Saxena, S., Zohar, J; Craig, K.J. Obsessive-Compulsive Disorder: Boundary Issues. CNS Spectrums 12:359–375, 2007.
  3. Treatment target: Obsessive-compulsive disorder. Kasutatud 27.12.2021, https://div12.org/diagnosis/obsessive-compulsive-disorder/.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram