Enesetunne logo
OtsiMenüüMenüü
Mis on unehäire?

Uneprobleemid on väga laialdaselt levinud ning vaevavad paljusid. Vaimne tervis ja uni on aga tihedalt seotud. Vähene või kehv uni muudab meid stressile, ärrituvusele, ärevusele ja muretsemisele vastuvõtlikuks. Samuti väheneb meie keskendumis-,  planeerimis- ja otsustusvõime. 

Uneprobleeme on erinevaid. Üks levinumaid on insomnia ehk unetus, millega kaasnevad raskused uinumisel, katkendlik uni ja liigvarajane ärkamine. Lisaks võib esineda teisi probleeme, mis und häirivad, näiteks paanikahood, häirivad mälusähvatused (flashbacks) või õudusunenäod. Mõnel juhul võib inimene tunda pidevat väsimust ja unisust. See viitab ebapiisavale või ebakvaliteetsele unele, aga ka teistele võimalikele terviseprobleemidele. Teisalt võib olla iseloomulikuks jooneks just liigne magamine, mõnikord ka siis, kui tegelikult oleks vaja ärkvel olla. 

Kui inimesel on mõni vaimse tervise häire, võib see und mõjutada mitmel erineval viisil. Näiteks ärevuse puhul on tüüpiline, et vahetult enne uinumist tekivad häirivad mõtted ja mured, mis hoiavad ärkvel. Depressiooni puhul võib unevajadus oluliselt kasvada, samuti võib hommikune ärkamine muutuda väga vaevaliseks. Teisel juhul võib depressiooniga kaasneda hoopis insomnia. Kui inimene on kogenud traumat, võivad und segada häirivad mälusähvatused. Tihtipeale võivad uneprobleemid kaasneda ka erinevate ravimite ja alkoholi liigtarvitamise kõrvalmõjuna.

Print Friendly, PDF & Email
  1. Sleep Problems. Mind.Kasutatud 23.11.2021,  https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/sleep-problems/about-sleep-and-mental-health/.
  2. Maunder, L., & Cameron, L. (2020). Sleeping Problems, an NHS self help guide. Kasutatud 23.11.2021, https://web.ntw.nhs.uk/selfhelp/leaflets/Social%20Anxiety.pdf, https://web.ntw.nhs.uk/selfhelp/leaflets/Sleeping%20Problems.pdf.
  3. Tips for sleep success. (2004). Monitor on Psychology, 35(7), pp 62. https://www.apa.org/monitor/julaug04/tips.
  4. Treatment target: Insomnia. Division 12 of the American Psychological Association. Kasutatud 23.11.2021, https://div12.org/diagnosis/insomnia/.
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram